Jak pomóc osobie w żałobie?

Jak pomóc osobie w żałobie?

Żałoba potrafi nas wyniszczać i przeszkadzać nam skutecznie w rozpoczęciu kolejnego ważnego etapu w życiu. Jeśli ktoś nam bliski obecnie ją przechodzi, powinniśmy wspierać go w miarę naszych możliwości i dawać mu od siebie jak najwięcej. Nawet jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby żałoba przeszła przez daną osobę mniej destrukcyjnie i szybciej, dzięki czemu szybciej stanie na nogi.

Zaoferuj jej swoją pomoc przy załatwianiu formalności

Najgorsze są pierwsze dni i przyznanie przed sobą, że faktycznie właśnie kogoś straciliśmy. A niestety polskie prawo zaraz po zgonie nakazuje nam wykonać masę czynności, które tylko pogłębiają nasz żal. Dlatego pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest zaoferowania naszej pomocy w załatwianiu formalności. Możemy pomóc przy organizacji pogrzebu, ale także zawieść daną osobę do odpowiednich urządów czy instytucji. Dzięki temu będzie czuła, że może na nas liczyć, a do tego cały proces przebiegnie sprawnie i mniej boleśni. Jeśli tylko masz trochę czasu, to warto zaoferować się w takim wypadku.

Pozwól jej mówić o swoich emocjach

Twoja bliska osoba właśnie straciła kogoś bliskiego, miotają ją silne emocje. Pozwól jej je z siebie wyrzucić. Może narzekać i opowiadać, jak lżej jest jej teraz bez zmarłego albo jak wspaniałym człowiekiem był. W pierwszej fazie żałoby nigdy nie przerywaj, nie staraj się prostować czy poprawiać. Każdy z nas mógł patrzeć na tę osobę inaczej, poza tym nagły żal, szczególnie jeśli był to niespodziewany zgon, mogą zakrzywiać chwilowo obraz tej osoby, co przekłada się na wspomnienia o niej. Na razie musimy być dla naszego bliskiego oparciem i pozwolić, żeby jak najszybciej uporał się ze wszystkimi emocjami.

Pomóż jej oswoić się z nową rzeczywistością

Kiedy z naszego życia znika ktoś bardzo dla nas ważny, wszystko nagle staje na głowie. Nie chodzi tylko o chaos związany z zawiadomieniem rodziny i wypracowaniem pogrzebu. Bark zmarłego odczuwamy dotkliwie w każdym momencie. Jeśli z nim mieszkaliśmy, pustka jest tym bardziej dotkliwa. Jeśli chcesz pomóc swojemu bliskiemu dłużej, koniecznie oswajaj się z nim z nową rzeczywistością. To bardzo bolesny proces, często trzeba od nowa nauczyć się funkcjonować, przejąć na siebie masę obowiązków. Każdy potrzebowałby w takiej sytuacji pomocy, a do tego dochodzi jeszcze ciągły smutek.