Savoir vivre na pogrzebie

Savoir vivre na pogrzebie

Pogrzeb jest zawsze ceremonią bardzo podniosłą. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zachowanie podczas uroczystości pochówku. Należy okazać właściwy szacunek zmarłemu i jego najbliższym. Swoim zachowaniem i ubiorem. Warto zatem wiedzieć jak właściwie zachować się podczas pogrzebu.

Zachowanie właściwej atmosfery

Ceremonia pogrzebowa charakteryzuje się szczególną atmosferą. Wymaga ona zachowania właściwej powagi i skupienia. Dlatego pamiętać należy, aby koniecznie wcześniej wyłączyć telefon komórkowy. Nie jest to także czas na komentarze i rozmowy z innymi uczestnikami ceremonii.

Właściwy ubiór

Bardzo ważny jest właściwy dobór stroju. Ubiór powinien być elegancji i w kolorze czarnym bądź w odcieniach czerni. Panowie założyć powinni czarną marynarkę, białą koszulę i czarny krawat. Panie natomiast czarną garsonkę lub spódnicę. Pamiętać jednak trzeba, że spódnica sięgać powinna za kolana. Zasłonięte muszą być ramiona oraz dekolt. Najważniejsza podczas ceremonii pochówku jest rodzica zmarłego. Dlatego swoim strojem nie powinno się zwracać na siebie uwagi.

Składanie kondolencji

Ceremonia pogrzebowa zwykle kończy się składaniem kondolencji. Są jednak sytuacje, w których rodzina zmarłego sobie tego nie życzy. O tym najczęściej informuje zakład pogrzebowy. Należy to bezwzględnie uszanować. Jeśli pogrzeb kończy się składaniem kondolencji, wówczas te składane powinny być z okazaniem szacunku. Nie mogą trwać zbyt długo. Kondolencje składać należy krótko i zwięźle.

Składanie wieńców i kwiatów

Często usługi pogrzebowe dotyczą także pomocy przy składaniu wieńców i kwiatów. Wówczas to pracownicy domu pogrzebowego odbierają kwiaty i wieńce od żałobników i odpowiednio je układają. Należy się do tego dostosować. Wszystko po to, aby ceremonia przebiegła sprawnie. Jeśli zatem to pracownicy domu pogrzebowego odbierają wieńce, nie powinno się na siłę samemu podchodzić do miejsca pochówku w celu złożenia wieńca.