Szarfa żałobna

Szarfa żałobna

Śmierć bliskiej osoby, to bardzo trudny czas. Wiele przygotowań do pochówku. jednym z elementów jest oczywiście wieniec pogrzebowy. Symbol ceremonii pogrzebowej, nie tylko w obrządku religijnym, ale także i świeckim. Wiązanki charakteryzują się czarnymi dodatkami, wstążkami, inaczej nazywanymi kirem. Szarfy zawierają osobistą dedykację, jest to bardzo ważny element ostatniego pożegnania, najbliższe osoby chcą zmarłemu podziękować, oddać hołd.

Szarfa żałobna – wieniec

Czas pogrzebu to bardzo trudny moment dla rodziny i najbliższych znajomych. Odchodzi ktoś bliski, pozostaje pustka. Ludzie często chcą okazać szacunek, oddać hołd zmarłemu. Wiązanki pogrzebowe tworzone są z najpiękniejszych kwiatów, eleganckim dodatkiem jest szarfa żałobna. Wiele kwiaciarni oferuje szarfy pogrzebowe, na których odręcznie umieszczona jest dedykacja, treść powinna być dobrana odpowiednio do sytuacji. Słowa pożegnania widoczne są nie tylko podczas składania trumny do grobu, ale także przez kilka następnych dni, tygodni do czasu usunięcia wiązanki, wieńca z grobu (najczęściej gdy kwiaty są całkiem zasuszone). .

Kwiaty są symbolem uczuć, jasno z nich można wyczytać jakie targają nami emocje. Dziś w wiązankach pogrzebowych można spotkać różne odmiany, róże, lilie, goździki, anturium i wiele innych. Trendy są bardzo zmienne, uzupełnieniem wieńców i dużych wiązanek są dodatki zielone, jak chociażby gałązki chojny .

Kir – symbolem żałoby

Żałoba to element tradycji, duchowe przeżycie dodatkowo uzewnętrznione bywa poprzez strój w czarnym kolorze, a także inne dodatki, jak szarfy żałobne przy sztandarze, fladze czy też kotyliony, a nawet niewielkie wstążki żałobne. Strata bliskiej osoby jest ogromnym przeżyciem, czarna wstążka (niewielkich rozmiarów) symbolizująca żałobę jest doczepiana do stroju. Ten symbol można również spotkać w telewizji, prasie czy internecie jako logo, najczęściej podczas ogłaszania żałoby narodowej. Kokardka żałobna pozwala zachować powagę, okazać szacunek i hołd bliskiej osobie. Symbol, logo zarezerwowane na specjalne okazje, nie jest wykorzystywane do innych celów.

Żałobne dodatki

Śmierć jest bardzo trudnym przeżyciem, każdy żałobę chce przeżyć na swój sposób, jedni potrzebują uzewnętrznić się, inni zachowają ten stan emocjonalny wyłącznie dla siebie. Dodatki do stroju pozwalają w delikatny sposób pokazać innym, jak bardzo przeżywamy odejście kogoś bliskiego. Kokardka żałobna, a także opaska żałobna na ramię jest subtelnym dodatkiem, który nie zmienia kompozycji całego stroju, lecz nadaje jej odpowiedni charakter.